Sahibinden yaygın olarak kullanılan ticaret terimlerinden biri olup aracı bir kurum ya da kişi olmaksızın, satıcı ile alıcının, işlemlerini komisyon bedeli ödemeden direkt olarak gerçekleştirdikleri satma, kiralama ve devir gibi işlemleri ifade eder.

Sahibinden satılık daire

Alıcı ve satıcının, satım veya kiralama gibi işlemlerinde arabuluculuk yapan ve tarafları bir araya getiren emlakçılara, hizmetleri karşılığında satış ya da kira bedeli üzerinden, sözleşme ile belirlenmiş bir komisyon bedeli ödenir. Komisyon bedeli emlak satış değerine göre %2 olarak, hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilir. Kiralamalarda komisyon bedeli yıllık kira bedelinin %10’udur. Satıştan farklı olarak komisyon bedeli sadece kiralayandan tahsil edilir. Aracısız satışlarda komisyon bedelinin olmaması hem alıcı hem de satıcı için maliyetleri düşürür. Sahibinden emlak satın alırken bazı noktalara dikkat edilmesi ve gerekli araştırmanın yapılması, olası anlaşmazlıkların ve ekstra maliyetlerin oluşma riskini minimuma indirmeye yardımcı olur.

Sahibinden satılık daire alırken bunlara dikkat edin:
● Daireyi yerinde görerek olası masraflar hakkında bilgi sahibi olun.
● Dairenin bulunduğu semtin ulaşım, eğitim, sağlık gibi sosyal imkanlara olan konumunu analiz edin
● Dairenin tapudaki kayıt durumunu öğrenmek için gerekli sorguları belediyelerden yaptırın. Gerekirse tapu hizmeti veren firmalardan danışmanlık hizmeti alın.
● Fiyat değerlemesi yaparken, emsal özellikler taşıyan diğer daireler arasında kıyaslama yapın.
● Kat mülkiyeti veya kat irtifak hakkının olduğundan emin olun.
● Binanın deprem yönetmeliğine uygunluğunu gösteren resmi belge talep edin
● Daireye ilişkin eski borçları sorgulayın. Ek borçların çıkması halinde daire sahibinin borçları ödeyeceğine dair taahhüt alın.
● Dairede kiracı bulunması durumunda, daireyi satın almadan önce kiracının satıştan sonraki durumunu hukuki olarak kayıt altına alın.